Chystáte se na výstavbu nebo rekonstrukci terasy, ale nevíte si rady, jakou vybrat podlahu? Máme pro vás několik tipů a rad, jak si vybrat tu, která vám bude nejvíce vyhovovat. Terasa je totiž prostor, který by měl sloužit jako přirozený přechod mezi domem a zahradou, proto se na terasy nejčastěji používají kamenné nebo dřevěné podlahy, či jejich syntetické kopie.
Dřevěná podlaha
Dřevo dodá vaší terase zcela jedinečný vzhled, je totiž typické svou vůní, ale i nedokonalostmi, které nelze nahradit jinými běžně dostupnými materiály.
Nevýhodou dřevěného materiálu je však jeho nižší odolnost. Pokud máte vidinu dřevěné terasy, je potřeba to zohlednit hned na začátku procesu. Dřevěné podlahy se totiž vlivem povětrnostních podmínek kroutí a rozpínají. Materiál je také náchylný k tvoření plísní a hub nebo jej napadají škůdci. Proto je potřeba myslet na to, že jednotlivé příčky podlahy musí být od sebe odsazené a celá podlaha by neměla být u země.
Pokud se rozhodnete pro dřevěnou podlahu, počítejte také s náročnější údržbou. Abyste udrželi podlahu co nejdéle v perfektním stavu, je třeba ji každý rok na jaře a na podzim lakovat či olejovat. Pravdou ale je, že i při sebelepší péči dřevěný materiál začne postupně blednout.
Nakonec nezapomeňte zvážit, jestli budete chtít na terasu chodit bosi. Dřevo časem praská a také se na něm objevují třísky.
Kamenná podlaha
Kamenná podlaha se hodí především na terasy využívané hlavně v teplých dnech, kámen je totiž přirozeně studený, a dokáže snížit teplotu okolního prostředí.
Nevýhodu má kamenná podlaha především v zimě. Při zmoknutí a namrznutí totiž začne být kluzká. Jedinou výjimku tvoří kamenné koberce, které se vyrábí z přírodních kamínků a pojiva v podobě pryskyřice nebo polyuretanu. Kamenné koberce vypadají stejně přirozeně jako kámen, v porovnání s tímto materiálem jsou ale mnohem levnější a také praktičtější. Kamenné koberce netrpí na teplotní výkyvy, takže vás v zimě nebudou studit a v létě pálit. Kromě toho se také dobře čistí.
WPC terasová prkna
Trendem jsou nyní WPC terasová prkna. Ty jsou totiž kompromisem mezi přírodním a praktickým řešením. Vyrábějí se ze směsi plastů, dřeva a pojivových pryskyřic. Jejich největší výhodou je dobrá odolnost proti povětrnostním podmínkám a také snadná údržba. Prkna ani po několika letech nemění svůj tvar, barvu, lesk, nenapadají je škůdci, a netvoří se mezi nimi plíseň.